Hrvatski veslači na Svjetskom prvenstvu u Japanu
01.08.2019. 23:26:54
| By:
Aspiriniks
Kad se napiše 東京, to prosječnom europskom čitatelju ne znači mnogo…. prvi znak znači “istočni”, a drugi “glavni grad”, a zapravo radi se o japanskoj inačici naziva Tokio.
Na pitanje zbog čega ovakav uvod odgovor je jednostavan: u glavnom gradu Japana, od 07. do 11. kolovoza održat će se Svjetsko veslačko prvenstvo za juniorke i juniore, ana navedenom skupu najboljih mladih veslačica i veslača Svijeta šibenska „Krka“ u sastavu reprezentativnog osmerca imat će čak 4 predstavnika: veslače Lovru Klarina, Nina Perišića i Jerka Radovčića, te MilanaRadečića u ulozi trenera.
Prošli vikend iskoristili smo za posjet posadi koja je svoje završne pripreme obavila u Zagrebu na bivšoj regatnoj stazi Jarun. O očekivanjima smo porazgovarali s momcima, trenerom, a tu blizu prateći svaki trening bio je i izbornik gosp. Darko Mikšić. Odmah kažimo da navod o „bivšoj regatnoj stazi Jarun“ nije slučajan jer je ovoga srpnja jezero preplavljeno lopočima u tolikoj mjeri da više liči na Bogomdano carstvo za žabe, umjesto na objekt namijenjen sportu. Međutim, ima u tom lošem i nešto dobroga – lopoča koji smetaju brzini čamca na Jarunu, na stazi „SeaForestWaterway“ u Tokiju sigurno neće biti pa će oslobođen zapreka čamac ploviti brže, a veslačima i kormilaru biti će puno lakše.
Posadu osmerca čine slijedeći momci:
štrokerski par su 18-godišnjaci Jerko Radovčić („Krka“) i Luka Markulinčić („Istra“), obojica srednjoškolci koje na jesen očekuje nastavak školovanja u 4. razredu s tim da se Jere školuje za zvanje elektroničara, a Luka geodeta.Jere je do sada 3 puta bio prvak RH, a najveći mu je uspjeh lanjsko osmo mjesto na Svijetu u četvercu „sa“, dok je Luka bio 5 X prvak RH, a svojim najvećim sportskim uspjehom smatra ovogodišnje četvrto mjesto u osmercu na Europskom prvenstvu;
bateriju (čitaj: motor) čine: Nino Perišić („Krka“), Mislav Đomlija („Jarun“), Bruno Majić („Gusar“) i Niko Morović („Trešnjevka“). Nino je 18. godišnjak, jednako kao i Mislav i Bruno, dok je Niko godinu mlađi. Nino je maturant Tehničke škole u Šibeniku (računalni tehničar za strojarstvo) koji je do sada bio čak 8 puta prvak RH,, a svojim najvećim sportskim uspjehom smatra osvajanje naslova prvaka RH u osmercu 2016. godine. Mislav će na jesen u četvrti razred V Gimnazije u Zagrebu (prirodoslovno-matematički smjer), do sada je jednom bio prvak RH, a najviše se radovao osmom mjestu na lanjskom SP-u u četvercu „sa“. Bruno pohađa smjer „nautičar“ na Srednjoj pomorskoj školi u Splitu, 6 puta je bio prvak RH, a najvećim uspjehom smatra ulazak u sastav osmerca za ovogodišnje SP. Niko je učenik MIOC-au Zagrebu, a najvećim uspjehom smatra isto što i Bruno.
na vrhu čamca su, kao što to mora biti, dva brzanca: Viktor Pujas („Trešnjevka“) i Lovre Klarin („Krka). Viktor pohađa Sportsku gimnaziju u Zagrebu, a odlazak u Tokio mu je najveća nagrada za ono što je do sada uradio u veslanju. Lovre je maturant (čuvene) šibenske Gimnazije koji je do sada 2X bio prvak RH, a za nastup u Tokiju smatra isto kao i kolega mu Viktor.
odgovornu ulogu kormilara osmerca ima Denis Capan, momak iz O.Š „Bartol Kašić“ iz Zagreba. Denis je lani bio osmi na SP u Češkoj kao kormilar četverca „sa“, a ove godine je na Europskom prvenstvu u Njemačkoj s osmercem osvojio četvrto mjesto. Unatoč navedenim rezultatima koji su s obzirom na snagu (čitaj: raširenost) svjetskog veslanja i te kako vrijedni i Denis, baš kao i Bruno, Niko, Viktor i Lovre, svojim najvećim sportskim postignućem smatra ovogodišnji odlazak u Japan.
Tijekom razgovora momke smo pitali i kakvom se plasmanu nadaju na SP-u. Tada još nisu znali tko će im sve biti konkurenti (Kina, Mađarska, Njemačka, Poljska, SAD i Velika Britanija). Odgovori su vrlo zanimljivi, a kretali su se u širokom rasponu od osvajanja jedna od medalja (Bruno i Viktor), preko opreznih „Ulazak u veliko (A) finale“ (Nino, Mislav, Jere i Niko), do vrlo opreznih „Nadam se dobrim trkama“ (Luka) i „Dati sve od sebe pa kako bude!“ (Lovre).
Kad smo o očekivanjima pitali trenera Mimu rekao je kako je posada i na Perući i u Zagrebu radila uistinu izvrsno. Unatoč napornim treninzima (posada je u 10-ak dana na Perući ukupno izgubila 22 kilograma) nije bilo problema bilo kakve prirode. Čamac kojeg će koristiti u utrkama nije onaj u kojem su trenirali već je posuđen od domaćina što unosi nemalu dozu zebnje što će ih dočekati u Japanu. Ukoliko čamac bude kvalitetan kao što je obećano Mime je umjereni optimist koji se nada rezultatu bržem od B-norme (5:48), te ulasku osmerca u A-finale što bi bio još jedan u nizu uspjeha CRO-veslanja. Želja mu je da posada na stazi pokaže kako su u nju opravdano uložena (velika) sredstva za odlazak na drugu stranu Globusa!
Na kraju, ali također jako važno, recimo da će osim osmerca na put u Tokio i dvojac bez kormilara u sastavu Ivan Vuković i Karlo Borković (obojica „Gusar“) koji svoje završne pripreme nisu obavljali u Zagrebu. Pouzdano znamo to je iznimno kvalitetan dvojac od kojeg očekujemo najmanje ulazak u A-finale!
Na put se kreće u petak drugog dana kolovoza na liniji Zagreb – Dubai (u pauzi između letova u povratku momci se već vesele izletu u glavni grad Emirata i fotografiranju ispod Burj Al Arab) – Tokio, a mi svim putnicima poželimo sretan put i uspješne nastupe na stazi na kojoj će iduće godine (nadamo se) na Igrama XXXII Olimpijade nastupiti barem 3 hrvatske posade! Neka rezultati juniora budu dobar uvod u ono što očekujemo od naših momaka i djevojaka na Igrama!