Broj deviznog računa:
 7107 - 978 - 3166848

Hrvatsko veslačko prvenstvo 2022.
05.07.2022. 18:53:08   |  By: Aspiriniks

Klikni na sliku za uvećanu verziju Prva tri dana srpnja 2022. godine u Zagrebu se okupilo oko 1000 veslačica i veslača, uzrasta juniori/juniorke i kadetkinje/kadeti, kako bi odmjerili snage na najvažnijem nacionalnom okupljanju u najtrofejnijem olimpijskom sportu u Hrvata – Hrvatskom veslačkom prvenstvu.

Veliko Natjecanje održano je po 32. put od kada je RH samostalna, a među gore navedenom brojkom 1000 našlo se i 20 natjecateljica i natjecatelja iz Šibenika. Treneri Radečić i Krasić na četverodnevnu sportsku ekskurziju poveli su dvije cure i 18 momaka koje su rasporedili u 6 skifova, 3 dvojca i 3 četverca.

U petak prvog dana ovog veslačkog festivala veslale su se eliminacije, a subotnje jutro bilo je određeno za repesaže, kao i finalne utrke u pojedinim disciplinama. Subota poslijepodne bila je određena za polufinala i još malo eliminacijskih bitaka, da bi sve kulminiralo utrkama A i B finala u nedjelju ujutro.

Znamo da su Krkini treneri među svojim posadama ponajviše očekivali od juniorskog skifiste Bartola Medića, petorke mlađih juniora i mlađe-juniorske skifistice koji su nedavno nastupali na Bledu, te muškog i ženskog kadetskog skifa. Odmah kažimo: osvojeno je jedno srebro i dvije bronce, a gdje (u kojim disciplinama) možete pročitati niže, jednako kao i plasmane posada koje nisu uspjele doći do medalja.

Stariji junior (17 god.) Bartol Medić, u hrvatskom veslačkom svijetu do ove godine nepoznat momak, razveselio je brojne Krkine navijače plasmanom u veliko (A) finale skifista gdje je osvojio brončanu medalju. Vrlo dobra Bartolova sezona okrunjena je vrijednim odličjem. Najprije je u svojoj polufinalnoj skupini bio najbrži postigavši najbolji rezultat u obje skupine polufinala, a onda su u A-finalu bolji od njega bili samo momci koji su ovogodišnji članovi izborne vrste! Bravo za Bartola!

Mlađi junior (16 god.) Nikola Knežić imao je u konkurenciji još 27 skifista svoga uzrasta. S obzirom na veliki broj prijavljenih u eliminacijama se, slučajnom odabirom, formiralo 6 skupina iz kojih su samo pobjednici išli u A-finale. Nikola je uspio uvjerljivo pobijediti u svojoj skupini što mu je osiguralo stazu 6 u finalnoj utrci u kojoj je osvojio srebrnu medalju i pozornost izbornika. Valja reći da je i Nikola, jednako kao i Bartol, do ove godine bio samo dio statistike nastupa na regatama bez značajnijih plasmana. Međutim, ove godine obojica su pokazala da se može više, bolje i jače!

Treću medalju, brončanu kao i Bartol, osvojili su mlađi juniori Jakov Slavica (15 god.) i Filip Šarlija (16 god.) u dvojcu na pariće kao KRK2. U ovoj disciplini bilo je prijavljeno čak 25 posada među kojima i dvije iz Šibenika. Onu drugu posadu trebali su činiti 15-godišnjaci Franko Dobra i Marko Martinović kao KRK1, a zbog čega nisu zaveslali kako je planirano možete čitati malo niže, jer sad se vratimo Jakovu i Filipu. Dakle, najprije su pobijedili u svojoj eliminacijskoj skupini i tako izravno ušli u A-finale gdje su pobijedili one koje su trebali pobijediti, a izgubili od trenutno spremnijih (čitaj: snažnijih)  dublova iz Zagreba i Osijeka. Pokazali su da se na njih u budućnosti i te kako može računati kao na dva pouzdana i perspektivna momka! Bravo za obojicu!

Osim gore spomenutih posada u A-finale, ali bez penjanja na podij za dodjelu medalja, plasirali su se kadetska skifistica Tara Doodney i četverac na pariće u sastavu Marko Martinović, Franko Dobra, Jakov Slavica i Filip Šarlija. Tarin plasman možemo ocijeniti kao vrlo lijep uspjeh jer se ta talentirana 13-godišnjakinja uopće uspjela plasirati među 6 najboljih (od 23 prijavljene posade) i to u konkurenciji (velikom većinom) godinu starijih, a time i puno jačih, djevojaka nego što je ona! Bravo i za Taru! Što se tiče četverca već se u eliminacijama vidjelo da tu nešto nije u redu. Posada je bila poslovično borbena, ali čamac nije imao očekivanu brzinu. Kao drugoplasirani ušli su u A-finale, te smo se nadali da im je petak poslijepodne bio samo loš dan. Međutim i u subotnjem finalu čamac opet nije plovio kako je to bilo na treninzima u Šibeniku da bi onda, nakon trke u kojoj su zauzeli peto mjesto, Franko rekao da osjeća (blago rečeno) želučane tegobe! Odmah je prevezen u hotel gdje mu se iste večeri pojavila i visoka temperatura. Pod budnom paskom našeg fizoterapeuta Hrvoja Petrovića Franku je tijekom nedjelje bilo bolje, ali prekasno i nerealno za nastup u dvojcu na pariće. Reklo bi se - više sreće drugi put!

Ponajviše zbog izuzetno jake konkurencije, a manjim dijelom zbog stanovitih opetovanih slabosti, slijedeće posade doprle su „samo“ do B-finala:

-          kadetski skifista Franko Šarić, bio je drugi u B-finalu (ukupno osmi) među 27 skifista što treba smatrati lijepim uspjehom (kao i u slučaju Tare) jer je Franko pokazao da je od lani jako napredovao;

-          druga posada (KRK2) četverca na pariće u sastavu Max Doodney, Šime Slavica, Duje Garma i Ivan Dželalija osvojila je treće mjesto, od ovih momaka tek se očekuje veliki napredak;

-          druga posada (KRK2) u juniorskom samcu – Vito Jakoliš, treće mjesto, po mnogočemu sudeći ovaj mladić će iduće godine biti jedan od motora Krkinog osmerca;

-          dvojac „bez“ mlađih juniora u sastavu Alberto Rossini i Nikola Dobre, treće mjesto, na Prvenstvo su prijavljeni za nagradu jer su to marljivim radom zaslužili;

-          samac za mlađe juniorke – Franka Zorčić, treće mjesto koje zaslužuje slijedeću rečenicu: radi se o velikom podbačaju (zato ono gore „slabosti“) jer je ta vrijedna uzor-cura na treninzima pokazivala da ide uistinu odlično, a zbog čega to (niti blizu!) nije pokazala na Prvenstvu ostaje da se vidi – naime, deveto mjesto među 17 skifistica potpuno je nerealan plasman u odnosu na ono koliko Franka zaista vrijedi;

-          peto mjesto u B-finalu četverca na pariće za starije kadete zauzela je posada u sastavu Šime Grubišić, Jakov Mikulandra, Ivano Zorica i Vice Alfier, od ove posade nije se u ovom sastavu i u ovoj godini moglo bilo što više očekivati osim primjerne borbenosti koju su oni i pokazali.

Dok su se mladi natjecali na vodi u kojoj caruje som Jura, dotle su oni (puno stariji koji brinu od njima sastančili. Naime, održana je sjednica Izvršnog odbora HVS-a na kojem se raspravljalo o skorim nastupima pojedinih posada na najvećim međunarodnim natjecanjima, a za njom i Vijeća klubova (pod predsjedanjem, predsjednika V.K. „KRKA“ kao predsjednika Vijeća) na kojem su prihvaćena izviješća za 2021. godinu, te izglasane izmjene i dopune Pravila natjecanja.

Veslačicama i veslačima, kao i i njihovom trenerima, slijedi zasluženi odmor iza kojeg će se ponovno okupiti radi nastavka sezone: neki s ambicijom za nastup pod stijegom Hrvatske na Balkan Rowing Championships, a ostali radi nastupa na regatama za Mini-kup Dalmacije i (već!) pripremama za iduću godinu u kojoj će dama „Krka“ obilježiti stoti rođendan! Ako se krkašice i krkaše pita svi će reći da će 2023. godina biti, ne samo obljetnička, nego i šampionska, jer se od svih gore navedenih, pa i od onih koji iz različitih razloga nisu bili sudionici ovogodišnjeg Prvenstva, očekuje veeeeliki napredak. Želimo samo da im svjetske okolnosti (čitaj: obijesni bogati starci) to dopuste!